روانشناسي رنگها ماكس لوشر
بازگشت به صفحه اصلي
ارسال نظرات و پيشنهادات
خريد اينترنتي
روانشناسي رنگ‌ها
ماكس لوشر
ويدا ابي‌زاده
صفحه : 288

 

كتاب با انجام آزمايش لوشر به شما كمك مي‌كند با آزمايش انتخاب رنگ خود را بهتر بشناسيد. اين آزمايش كاملا جنبه روانشناسي و روانكاوي دارد و نبايد آن را در رديف آثار سرگرم‌كننده و غيرعلمي كه در زمينه طالع‌بيني و نظاير آن منتشر شده است دانست. پژوهش دانشمندان نشان مي‌دهد، رنگ‌ها همانگونه كه بر روح و روان آدمي تأثير مي‌گذارند جسم او را نيز تحت تأثير قرار مي‌دهند. پژوهشگران بر اين باورند كه هر يك از رنگ‌ها سودمندي درماني محسوسي براي بدن انسان دارند و گزارش‌هاي بي‌شماري در مورد استفاده‌هاي موفقيت‌آميز از رنگ در درمان بسياري از بيماري‌ها شده است .
برخي از روانشناسان عقيده دارند رنگي كه برگزيده و دلخواه كسي است مي‌تواند گوياي خصوصيات اخلاقي و روانشناسي او باشد .
به‌طور كل، رنگ‌هاداراي خصيصه‌هاي خاصي هستند كه در زير به بخشي از اين مولفه‌هاي موجود در رنگ‌ها اشاره شده است .
رنگ "قرمز"، مهيج‌ترين رنگ در ميان رنگ‌ها است. قرمز رنگ عشق و تنفر و فداكاري و خشونت و خون و آتش، كسي كه به اين رنگ علاقه دارد هرگز نمي‌تواند در زندگي بي‌تفاوت باشد. اينگونه اشخاص تندو سركش و در عين حال فعال و شجاع و كمي عجول هستند. اين رنگ علاوه بر ايجاد احساس هيجان در بيننده، فعاليت امواج مغزي را تحريك مي‌كند و ضربان قلب، تعريق و فشار خون را نيز افزايش مي‌دهد .
رنگ "زرد" پالايش و تطهير مطلق است، كه وضوح و شفافبت عقل و خرد را برمي‌انگيزد و نيز سموم و ناخالصي‌ها را پردازش و ريشه‌كن مي‌كند. رنگ زرد به واسطه توانايي بخشيدن براي غلبه بر عدم قابليت‌ها و قدرت و استحكام بخشي به عملكردهاي غدد درون‌ريز داخلي بدن به افراد كمك مي‌كند .
رنگ "آبي" از رنگ‌هايي است كه طرفداران زيادي دارد. اگر به اين رنگ علاقه داريد، كاملا مي‌توانيد هوس و احساسات و هيجانات خود را كنترل كنيد. ظاهر آرام شما ديگران را وادار مي‌كند كه به شما احترام بگذارند و دوست داريد پيوسته مورد احترام و ستايش ديگران قرار بگيريد. در خريد و پوشش لباس قناعت مي‌كنيد و به علت شرم و حيا و گاه غروري كه مايليد اغلب تنها باشيد. حماقت و عدم فهم ديگران شما را كسل مي‌كند و كساني كه از نظر هوش و فهم بر شما برتري دارند شما را ناراحت مي‌كنند. كارهاي خود را از روي نظم و ترتيب و بر پايه قواعد معيني انجام مي‌دهيد. يكي از صفات مشخص شما پشتكارتان است .
رنگ "خاكستري" احساس بي‌نيازي. اين رنگ مظهر چشم‌پوشي از خوشي‌هاي دنياست. كساني
كه به اين رنگ علاقه دارند اغلب در زندگي احساس رضايت مي‌كنند، خاكستري رنگ عقلا است و جوانان يكه اين رنگ مورد علاقه آنها است، در واقع خود را هم‌شأن و هم‌طراز اشخاص كهنسال مي‌دانند و در زندگي احساس بي‌نيازي مي‌كنند. در عشق به افراد مسن‌تر از خود تمايل دارند و اغلب كساني كه از نظر فكر و ايده برتر از آنها هستند، خيلي آسان طرف توجهشان قرار خواهند گرفت .
رنگ "نارنجي" رنگ گرم و صميمي است كه پرتوهاي شادي‌آفريني از خود ساطع مي‌كند كه موجب رفع خستگي مي‌شود اين رنگ محرك اشتها و دستگاه هاضمه است و در نتيجه براي استفاده در غذاخوري‌ها بسيار مناسب مي‌باشد .
رنگ "سبز" طبيعت و تازگي است، انرژي و زندگي به ما مي‌بخشد، سبز رنگي تسكين‌بخش و آرامش‌دهنده است و موجب رفع تنش و اضطراب، گرفتگي‌هاي عضلاني مي‌شود. سبز رنگي ايده‌ال براي فضاهايي است كه در آنها نيازمند تمركز و آرامش هستيد. اگر به اين رنگ علاقه داريد زندگي با شما آسان است. روابط شما با ديگران بر پايه‌ي اصول و قرارداد مي‌باشد. دوست نداريد كه در زندگيتان حوادثي به وقوع بپيوندد، اما كنجكاوانه به ماجراهاي زندگي ديگران توجه داريد .
فراموش نكنيد كه استفاده درست از رنگ‌ها آرامش را براي زندگي شما به ارمغان مي‌آورد .

© 2006-2009 Dorsa publication. all rights reserved